Jaki prezent zamiast kwiatów dla Pary Młodej?

Nie tak dawno bukiet kwiatów wręczany Młodej Parze podczas składania życzeń był rzeczą naturalną i obowiązkową. Pomysł wręczania wina czy słodkości zamiast wiązanek przyjął się niesamowicie szybko – i nic dziwnego! Zanim Państwo Młodzi ochłoną z emocji po ślubie, kwiaty już zwiędną i nikt nie zdąży nacieszyć nimi oczu.

 

Wino i czekoladki nie są jednak jedynym rozwiązaniem na drobny upominek dla Pary Młodej. Jakie inne koncepcje stają się coraz bardziej modne?

 

 1. Kwiaty w doniczce.
 2. No cóż, jeżeli kwiaty cięte więdną, a jesteście miłośnikami florystyki, poproście o kwiaty w doniczce, sadzonki lub nasiona – będziecie mogli zasadzić je w swoim ogrodzie lub na balkonie i będą się pięknie prezentować przez długi czas. A jeśli lubicie zaszaleć w kuchni…? Może dobrym pomysłem będzie poproszenie gości o sprezentowanie różnych rodzajów ziół w doniczkach? Zapach w Waszej kuchennej zielarni będzie na pewno wspaniały!

 3. Książki i płyty z muzyką.
 4. Przy okazji takich prezentów jak książki lub płyty z muzyką warto zasugerować gościom, jaka kategoria Was interesuje. Jeśli się jednak obawiacie, że otrzymacie na przykład trzy takie same egzemplarze lub ktoś nie trafi w Wasze gusta, zróbcie wcześniej listę z sugerowanymi tytułami..

 5. Słodkości.
 6. To nie tylko czekoladki i pralinki. Lubicie domowe produkty? Może babcine dżemy i pierniczki będą dla Was dobrym prezentem?

  Kolejny bardzo popularny nurt i niezwykle uniwersalny pomysł.

 7. Alkohole.
 8. Niekoniecznie  musi to być wino. Nie ograniczajcie gościom możliwości, a spróbujecie smaków, na które sami nigdy byście się nie zdecydowali. Może w końcu powiększony barek pozwoli Wam wybrać się na kurs barmański, po którym w domowym zaciszu wśród przyjaciół będziecie mogli szlifować swoje umiejętności i próbować nowych smaków.

 9. Kupony i zdrapki.
 10. Prawdopodobieństwo wygranej rośnie wraz z ilością kuponów! Dla Waszych gości to nieduży wydatek, a dla Was dobra zabawa i, nie ma co ukrywać, szansa na kolejne prezenty. Kto wie, może wygrana pozwoli Wam spełnić marzenie o podróży dookoła świata?

 11. Kawa i herbata.
 12. I nie, nie chodzi tutaj o herbatkę ekspresową z torebki czy kawę rozpuszczalną, taki zapas starczyłby Wam pewnie do końca życia :). Poproście o “aromatyczne zaskoczenie”, może herbata ze Sri Lanki lub aromatyzowana hollywoodzka? Rodzajów jest tak ogromna liczba, że nawet nie podejmiemy się próby ich zliczenia

 13. Gadżety dla niemowlaków.
 14. Jeżeli jesteście pragmatyczni, a Wasza rodzina się niedługo powiększy, to może być dobra koncepcja. Zabawki i pieluchy na pewno się nie zmarnują.

 15. Vouchery i bilety.
 16. Vouchery do kina i teatru, karty podarunkowe do sklepów oraz różnorakie groupony mogą być dla Was źródłem rozrywki na długo po ślubie, ale także niezłym zaskoczeniem,co Wasi znajomi wynajdą w czeluściach promocji i ofert specjalnych?

 17. Hobby
 18. Macie jakieś hobby? Kolekcjonujecie filiżanki albo monety? Malujecie, układacie puzzle, gracie na gitarze? A może uwielbiacie podróżować?  Ołówki, farby, nuty, drobne akcesoria hobbystyczne lub przewodniki turystyczne – te rzeczy zawsze znajdą u Was zastosowanie.

 19. Pomoc charytatywna.
 20. Modny i pożyteczny prezent. Zamiast kwiatów możecie zorganizować zbiórkę pieniędzy dla domów dziecka, organizacji charytatywnych, schronisk dla zwierząt lub organizacji chroniących przyrodę. Oprócz pieniędzy można zbierać również przedmioty,takie jak karma dla zwierzaków czy przybory plastyczne dla dzieci w szkołach i domach dziecka.

  Pamiętajcie tylko, aby taki pomysł uzgodnić najpierw z instytucją, którą chcecie obdarować.

 

Zasugerujcie gościom…

Najbardziej popularną metodą sugestii jest ułożenie wierszyka bądź umieszczenie delikatnej  podpowiedzi na temat “co zamiast kwiatów” w zaproszeniu ślubnym. Jeżeli nie chcecie tego robić, możecie poprosić najbliższych znajomych i rodzinę o rozpowszechnienie “za kulisami” Waszej prośby.

 

Modne stają się także strony internetowe dedykowane Waszemu weselu – umieszczenie tam takiej informacji jest niezłym pomysłem.

Jak już zostało wspomniane, przy okazji takich prezentów jak książki lub płyty, warto  przekazać wcześniej gościom informację, co  Was interesuje i co już posiadacie na półkach. Możecie zrobić to sami lub poprosić o pomoc świadków, rodziców bądź konsultantów ślubnych.

 

Zorganizujcie miejsce…

Pamiętajcie, że dobrze wcześniej przygotować się na transport i przechowanie prezentów od gości, szczególnie jeżeli poprosiliście o coś niestandardowego. Butelki z alkoholem  łatwo mogą się potłuc, a kwiaty w doniczce połamać. Przygotujcie sobie kartony lub skrzynie i wyznaczcie kilka osób odpowiedzialnych za pakowanie i transport  prezentów do konkretnego miejsca.