wrozenie z reki przy swiecach

Czas wróżb nadchodzi – Andrzejki już niedługo!

Tradycja wróżb Andrzejkowych ma swoje korzenie pod koniec XVI wieku, wtedy to pojawiła się pierwsza wzmianka literacka o wróżbach celebrowanych w wigilię św. Andrzeja.  Pierwotnie łączona była jedynie z wróżbami ślubnymi dla młodych, niezamężnych dziewcząt, odprawianymi indywiduwalnie, w odosobnieniu. Wieczór wróżb przypada na noc z 29 na 30 listopada, a magii Andrzejek ulegają obecnie nie tylko panny. Niewielu pamięta, że polskim odpowiednikiem Andrzejek dedykowanym dla kawalerów, były Katarzynki przypadające w nocy z 24 na 25 listopada. Dziś świętujemy i wróżymy sobie wszyscy razem, przepowiadając imiona przyszłych mężów i żon oraz termin ślubu.
Wy też przygotujcie się na Andrzejki? Taka zabawa czeka Was tylko raz w roku! Kto wie, może wywróżycie sobie pana młodego lub pannę młodą i razem zorganizujemy Wasze niezapomniane wesele? 😉

Niżej przedstawiamy Wam kilka propozycji na wróżby Andrzejkowe:

Lanie wosku

Znane wszystkim lanie wosku przez klucz jest najpopularniejszą wróżbą w tę magiczną noc.

Klucz oznacza moc otwierania i zamykania sekretów i tajemnic. Z cienia wylanych woskowych kształtów panny dopatrują się cech szczególnych swoich przyszłych narzeczonych. A wy co dostrzeżecie w swoich cieniach? Mapę, zwierzaka, sąsiada (może to ten jedyny), czy coś jeszcze innego?

Ciąg z butów

Wszyscy uczestnicy zabawy zdejmują lewego buta i ustawiają go kolejno w ciągu, rozpoczynając od kąta pokoju. Następnie każdy przestawia swojego buta na początek kolejki. Kto pierwszy przekroczy próg – ten pierwszy powita obrączkę na palcu!

Kubki

Pod trzema kubkami schowajcie różaniec, obrączkę i listek. Potasujcie kubki i wylosujcie jeden z nich: różaniec oznacza naturalnie klasztor, obrączka – rychły ślub, a listek dłuuugie panieństwo. Możecie także wywróżyć sobie przyszłość. Wykorzystajcie cukierek – słodka i wesoła, piórko – lekka i przyjemna, pieprz (oczywiście w ziarenkach 🙂 ) – pełna przygód, muszelka – obfitująca w dalekie podróże, kamyk – pracowita i pożyteczna.

Obierki z jabłek

Każdy obiera swoje jabłko, starając się uzyskać jak najdłuższą skórkę i rzuca ją za siebie przez lewe ramię. Litera ułożona z obierek to naturalnie pierwsza litera imienia Waszego przyszłego partnera.

Krąg panien

Utwórzcie krąg damski lub męski. Do środka wprowadźcie osobę przeciwnej płci, przewiążcie jej oczy i obróćcie ją kilkakrotnie w kółko, tak aby nie mogła rozpoznać kto gdzie stoi. Osoba ta wybiera kogoś z wirującego kręgu. Wybrany szczęśliwiec pierwszy będzie organizował swoje wesele i ślub!

Serce i szpilki

Wróżba znana wszystkim jeszcze z czasów szkolnych. Panowie  na pierwszym sercu wypisują imiona męskie, a panie na drugim imiona żeńskie, a następnie je odwróćcie. Panie przekłuwają szpilką serduszko z imionami męskimi, a panowie damskimi. Naturalnie nie podglądamy! Imię, które przekłujecie to Wasz przyszły wybranek, bądź wybranka.

Nie jedz i śpij dobrze

Stara wróżba Andrzejkowa mówi, że pannie która cały dzień pościła, a przed samym snem zjadła słony posiłek, zmówiła siedem razy pacierz oraz powtórzyłą trzy razy:
“Święty Andrzeju
Mój dobrodzieju
Kto ma moim być
Niech mi poda pić”
przyśni się przyszły małżonek. Gotowe na takie poświęcenie?